Перша міжнародна мультидисциплінарна конференція «Дитинство. Література. Культура. Освіта» зібрала науковців із десяти країн

5-7 жовтня у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника відбулася Перша міжнародна мультидисциплінарна наукова конференція «Дитинство. Література. Культура. Освіта», в якому взяли участь понад 100 учасників з України та понад 30 з інших країн Європи. Разом із партнерами з України, Польщі, Словаччини, Хорватії, Ірландії та Німеччини команда Центру інноваційних освітніх технологій «ПНУ ЕкоСистема» (професори: Олена Будник та Тетяна Качак, доценти: Тетяна Близнюк , Катерина Фомін , Михайло Котик ) створив ефективну платформу для міждисциплінарного діалогу науковців із десяти країн з питань освіти, культури, літератури, філософії, соціології та психології. Адже війна в Україні змінила вектори досліджень у міжнародному співтоваристві, актуалізувалися питання, пов’язані зі ставленням до дітей, управлінням їх навчанням, вихованням, життям у сучасних реаліях. « Морально-етичні норми та цінності трансформувалися, культура дитинства набуває нових вимірів… Ці тенденції впливають на соціальні та гуманітарні науки, знаходять своє відображення в освіті, науці, художній літературі та посилюють необхідність їх активного та багатогранного відображення. », – зазначив у своєму вступному слові проректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, професор Сергій Шарин .

До учасників конференції також звернулися професори Ірена Полевчик (Сілезький університет у Катовіце), Лідія Мацевко-Бекерська (Львівський національний університет імені Івана Франка), Світлана Богдан (Волинський національний університет імені Лесі Українки), Василь Теремко (Київський національний університет імені Тараса Шевченка). вітальні слова. А також Антон Лісник (Словацький технологічний університет у Братиславі), Катажина Якубовська-Кравчик (Варшавський університет), Юліана Реннінґер (Академія соціальної педагогіки у Бамберзі) та Уляна Баран (Український центр дослідження дитячої та юнацької літератури) .

Під час першого пленарного засідання учасники дискусії обговорили актуальні проблеми сучасної освіти, полікультурності та патріотичного виховання, виклики підготовки педагогів до роботи з дітьми війни, розвиток дитячої літератури та культури за матеріалами виступів: «Дитинство » . Парадокси у вибраних теоретичних контекстах як освітні виклики» професора Леха Вітковського (Поморський університет у Слупську ) , « Діяльність Центру дослідження дитячої літератури та культури в Хорватії та проекту Бібрич» професора Сміляни Наранчіч-Ковач (Загребський університет) , « Обличчя дитини як ікона жертв дегуманізації та звірств. В основі педагогічної турботи про долю дитини та загрозливу ідентичність дітей у ситуації воєнної агресії та протистояння етнокультурних відмінностей » професора Марека Рембіржа (Сілезький університет у Катовіце ), « Діти і війна: виклики Педагогічна підтримка та підготовка вчителів » професора Олени Будник (Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника), « Міжкультурна освіта та патріотичне виховання в навчальних закладах » професора Марека Валанчіка (Академія WSB у Домброві Гурнічі) та « Складні теми дитячої літератури » доктора Матеуш Свєтліцький (Вроцлавський університет). Доктор Ліндсей Маєрс (Університет Голвея, Ірландія) презентувала книгу та проект « Я хочу розмовляти українською ».

Педагогічний семінар «Як створювати ефективні команди за допомогою FRIS» для учасників конференції провели д-р габ. Пьотр Мазур , директор Центру сучасної шкільної освіти (Республіка Польща). Команда Центру PNU EcoSystem, спираючись на вже підписану угоду про співпрацю з польським Центром розвитку вчителів SCHOLAR, прагне активізувати обмін освітніми інноваціями.

Діяльність тематичних засідань конференції – освітня та соціокультурна (координатори: проф . Олена Будник та доц. Катерина Фомін ), філологічна (літературознавча) (координатор проф. Тетяна Качак та доц. Тетяна Близнюк ), філологічна лінгвістика ( координатор проф. Світлана Богдан ), медійна (координатор проф. Василь Теремко ), мистецька (координатор доц. Христина Казимирів ), а також сесія Психології та інклюзивної освіти (координатор проф. Світлана Чупахіна ), відзначилися жвавими дискусіями в контексті воєнних реалій та актуалізація міждисциплінарності у спільних дослідженнях. Перспективи міждисциплінарного діалогу науковців за темою «Дитинство. Література. Культура. Освіта» йшлося про підвищення якості освіти дітей та молоді, їх культурний розвиток, про дитячу літературу як потужний засіб виховання. « Об’єднаймо наші зусилля для вирішення актуальних наукових проблем, генерації ідей, цілісного аналізу проблем і результатів, представлення нових методологічних перспектив у дослідженнях дитинства, виховання та літератури для дітей та юнацтва. Ми вдячні всім учасникам за професійні, цікаві та глибокі дослідження, актуальні наукові дослідження та дискурси, плідні дискусії та дебати » , – підсумували організатори конференції.

За підсумками конференції видано збірку тез доповідей, завершується до друку перший номер наукового журналу «Дитяча література: міждисциплінарний дискурс». Учасники отримають сертифікати за активну участь у конференції. Детальніше з матеріалами конференції можна ознайомитись за посиланням: https://ciot.pnu.edu.ua/konferentsii/